poniedziałek, 4 marca 2024

Współpraca a rywalizacja


Czy warto współpracować? A może rywalizacja? 


Zaczniemy od tego, co sama myślę o rywalizacji  i współpracy. Dla mnie najprostszą forma prezentacji własnych przemyśleń jest mapa myśli.  Dlatego też taką stworzyłam. 


To są moje skojarzenia z tymi pojęciami. Każdy ma swoje przemyślenia na ten temat. Zastanawiałam się ostatnio, jak społeczeństwo jest podzielone, współpraca nie jest już czymś, co można spotkać zbyt często. Dawniej ludzie żyli razem, dziś ludzie żyją obok siebie. Często nie znamy sąsiadów, którzy mieszkają obok nas. To sprawia wrażenie, że odeszliśmy od współpracy, która towarzyszyła nam od praktycznie początku istnienia.

Współpraca w szkole moim zdaniem w obecnej szkole jest zbyt mała ilość zajęć, gdzie dzieci mają możliwość uczenia się współpracy. Zbyt sztywne podejście do nauki, bardziej nastawiona na cel, czyli testy egzaminy. Często też zamiast współpracy stawia się na rywalizację, często nie świadomie. Z własnego doświadczenia wiem, że dzieci są bardzo zacięte i dąży do celu. To nie sprzyja więc współpracy, ale tym bardziej potęguje rywalizację. Nauczanie dzieci od najmłodszych lat tego, że ma być lepszy od innych, że liczy się tylko on, wpływa negatywnie na postrzeganie współpracy.

Jak wiadomo wychowanie, jest jednym z trudniejszych procesem i samotnie jesteśmy w stanie tego zrobić, jest to proces, który polega na współpracy najpierw rodzic, rodzina, a następnie osoby trzecie panie w żłobku, przedszkolu, szkole, inne dzieci. Polega on na oddziaływaniu na wspólnym dążeniem do celu wychowania człowieka.
Rywalizacja stała się coraz bardziej powszechna, między dziećmi, dorosłymi a tak naprawdę każdym. Co mnie osobiście przeraża. Uważam, że współpraca z innymi osobami ma na celu pokazanie, że nie zawsze to, co potrafimy, wiemy, wystarczy, nie raz nie potrafimy wykorzystać, a druga osoba może być właśnie to brakującym ogniwem, które pomoże w osiągnięciu celu.

Podsumowując współpraca, jest niedoceniana przez ludzi, stawiają na siebie i swoje cele. Moim zdaniem szkoła powinna bardziej wspierać współpracę a unikać rywalizacji. Jako przyszła nauczycielka będę starać się, aby dzieciaki potrafiły działać razem przy rozwiązywaniu zadań, wspólne projekty, które pokażą jak wartościowe może być działania w zespole i co można dokonać działając razem.

 

1 komentarz:

Pacynka

 Ostatnio na zajęciach języka obcego tworzyliśmy pacynki.  Co to jest dokładnie, albowiem  pacynka – to  rodzaj lalki teatralnej nakładanej ...