środa, 29 maja 2024

Czy można jeść robaki ?

 

Ostatnio miałam możliwość uczestniczenia w  zajęciach, w których mieliśmy możliwość aktywnego udziału w nim. Były to warsztaty kulinarne, ale nie takie typowe. Naszym jednym z głównych składników były larwy mączniaków. Na pierwszą myśl może wydawać się to niesmaczne. Jednak całkiem inaczej jest, jeśli samej się przygotowuje i widzi się z czym się pracuje.  Przebieg zajęć był ciekawy, miałyśmy ubrane fartuszki. Zanim przystąpiłyśmy do pracy, podzieliłyśmy się na zespoły po 3 osoby. Każdy zespół był odpowiedziały za inna część zadania.

1 wyzwaniem było przygotowanie ciasteczek, to też ja pomagałam oraz podam przepis, bo może ktoś będzie chciał go wykorzystać  nawet bez larw wyjdą wybitnie.

 Przepis ;
200 g miękkiego masła 
70 g  cukru trzcinowego 
140g cukru 
1 łyżeczka cukru wanilinowego 
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia 
0,5 łyżeczki sody 
szczypta soli 
2 jaja 
150 mąki pszennej 
270 płatków owsianych 
200 suszonej żurawiny 
200 słonecznika 
oraz larwy mącznika według uznania 

 

 

Do miski do dodałyśmy wszystkie składniki następnie połączyliśmy składni aż do połączenia składników. Nasz szef kuchni pokazał nam jakiej wielkości maja być te ciastka i zaczęłyśmy działać. Stworzyliśmy pewnego rodzaju podział dwie z nas robiły kulki z ciastka a jedną rozgniatała kulki. Nadepnie ułożone ciastka włożone zostały do piekarnika na 12 minut aż były złociste.

 




O to efekt naszej pracy. 










Pozostałe zespoły były odpowiedzialne za przygotowanie pizzy i sałatki.

Przygotowały  warzywa, które użyjemy do naszych potraf.

Koleżanka zrobiła sos który bardzo przypadł mi do gustu bardzo prosty a znakomity.

 

Przepis

Ocet balsamiczny

Ocet winegret

Musztarda

Czosnek

Olej

Oraz miód

Połączenie tych składników powstał idealny sos do sałatki. 

 

Następnie nasz szef kuchni przygotował larwy mącznika.

Na gorąca patelnie dodał ząbki czosnku,  gdy zaczął uwalniać się zapach czosnku i zaczął się delikatnie złocić się, dodano olej a następnie larwy. I chwilę zostały podsmażone co sprawiło, że były aromatyczne.

 

Gdy tylko przestygły mogliśmy posmakować. Było to dziwne, ale smaczne można było się doszukać delikatny orzechowy posmak.  Później zaczęliśmy przygotowywać pizzę, dostaliśmy ciasto z włoskiej pizzerni i zaczęłyśmy robić pizzę, dodając nasze składniki i w tym larwy mocznika. Stworzyłyśmy 6 pizz, które następnie  upiekliśmy. W międzyczasie nasze ciastka były gotowe  do posmakowania. Były bardzo dobre chrupiące i zupełnie inne niż na co dzień.

W międzyczasie czasie zrobiłyśmy też sałatkę

Z sałaty lodowej papryki cebulki sera bałkańskiego (który pierwszy raz jadłam i był bardzo dobry ) ogórka pomidorka oraz naszego sosu prawie zapomniałam o bohaterze naszych warsztatów o podsmażonych mocznikach, które były elementem chrupkości w sałatce.

Po ukończeniu mogliśmy  posmakować, dań przygotowanych przez nas.

 

Uważam, że takie zajęcia były jedne z ciekawszych  jakich brałam udział odejście od typowej formy wykładowej a uczące tyle praktycznych umiejętności ja praca w zespole dzielenie się zadaniami odpowiedzialności za decyzję itp. Uważam


to za bezcenne doświadczenie. Jestem niezwykle szczęśliwa, że mogłam wziąć udział w takich zajęciach. I chętnie wykorzystam w swojej pracy jako przyszły nauczyciel. Jestem wdzięczna za udział w tych zajęciach.





 

KMO - koło młodego odkrywca

 

Koło młodego odkrywcy

 

Ostatnio miało miejsce czwarte forum koła młodego odkrywcy. Podczas którego miałam możliwość oberwania prac dzieci 3 letnich. Zaskoczyło mnie jak bardzo zaangażowane są dzieci, w tym wieku dzieciaki wraz z nauczycielami przygotowały zajęcia o swoim mistrzu. Według nich mistrzem jest kot. A  dzieci zapoznały się  z tym, jak powstały odblaski. 

Twórca pierwszych odblasków

W 1936 roku Brytyjczyk Percy Shaw wynalazł pierwsze odblaski drogowe, które miały rewolucyjną konstrukcję. Shaw był kierowcą i często miał trudności z poruszaniem się po drogach w nocy. Jego odblaski, nazwane „cat’s eyes” (oczy kota), były wykonane z metalowej obudowy z wkładką szklaną, która odbijała światło samochodów. Dzięki temu kierowcy mogli łatwiej zobaczyć drogę i uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

To była inspiracją do ich zajęć.


Oczywiście my również przygotowaliśmy się do tego wraz z dwiema innymi studentkami i naszą wykładowczynią przygotowaliśmy zajęcia dotyczące.  Tematem naszego projektu było "Odkrywaj fascynujący świat roślin". 

Wcieliliśmy się w rolę nimf, gdzie przygotowaliśmy dla dzieci różnego rodzaju zadania. W planie miałyśmy, że  za każde zadanie dzieci dostają element rośliny tak, aby pokazać im jaka jest budowa, czyli korzeń łodyga liści oraz kwiat.

 

Zaczniemy od tego, że dzieci odwiedziły nas ogród, który był modele roślin. Dzieci zobaczyły go, poznały nas i naszego przyjaciela chochlika. Zapoznaliśmy się oraz zatańczyliśmy nasz taniec powitanie. Tumci tutumci - jest to pląs 


Następnie dzieci udały się na pokaz własnego projektu. A my w tym czasie przygotowałyśmy, naszą druga część przedstawienia gdzie nasz chochlik  stał się zły i zniszczył nasz ogród.

 

Po powrocie dzieci zauważyły że jesteśmy smutne i postanowiły nam pomóc

Zadania jakie przygotowaliśmy dla dzieci to;

1 Zgadnij co dotykasz ? Za zasłonka stała jedna z nas i dawała do ręki dzieciom różne przedmioty typu szyszka, liście, kwiat, konewka itp. dzieci za pomocą tylko dotyku zgadywali co dostały do ręki

2 Kolejnym zadaniem było oczyszczenie oczka którym była pojemnik  z wodą były umieszczone różnego rodzaju trawa i kwiaty zadaniem dzieci było oczyszczenie oczka. Używały do tego klamerek. 

3 Następnie musiały poszukać kopert rozłożonych po całym patio. Gdy je znalazły ustawiliśmy w koło oczka i mogliśmy wyciągnąć zawartość koperty gdzie były ukryte kwiaty które pod wpływem wody rozkwitły

4 Ostatnim zadaniem było stworzenie własnych chustek przy użyciu roślin za pomaca kamieni odbiły rośliny.

Mogły dzięki temu zabrać je ze sobą do domu.

 

Podsumowując te zajęcia były doświadczeniem, którego do tej pory nie miałam możliwości. Po raz pierwszy prowadziłam zajęcia  dla 3 latków. Myślę, że było ciekawe doświadczenie ma mojej doradzę nauczycielskiej i uzmysłowiło mi to jak trudna, ale opłacalna. Żeby za nasz wysyłek zobaczyć uśmiech i szczęście dzieci. Myślę też że zdjęcia oddają nasze szczęście. To była dobra lekcja, że nie zawsze co zaplanujemy będzie idealne, oraz to jak trzeba dostosować się i pokazać swoją kreatywną stronę. 






wtorek, 14 maja 2024

Pacynka

 Ostatnio na zajęciach języka obcego tworzyliśmy pacynki.  Co to jest dokładnie, albowiem  pacynka – to  rodzaj lalki teatralnej nakładanej na dłoń jak rękawiczka i poruszanej palcami aktora-animatora.

 Uważam te za zajęcia, za bardzo atrakcyjne wnioskuje to, ponieważ każdy miał swój pomysł jak stworzyć postać, każdy przyniósł różnego rodzaju materiały takie jak; włóczki, filc, oczy, kleje, nożyczki, mazaki czy też pompony. Większość osób zdecydowała się na stworzenie pacynki przy pomocy skarpety. Stwierdzam, że  to ciekawy   pomysł bo jest to coś co znajduje się pod rękę i można wykorzystać je powtórnie zamiast obrazu wyrzucać. Jest to dobry sposób na pokazania dzieciom, że nie zawsze trzeba wyrzucać rzeczy oraz to, że można znaleźć zastosowanie dla nich. Wracając każda pacynka była inna kolorowa oryginalna nadawaliśmy im różne imiona co również będzie atrakcyjne dla dzieci. I co również warto zaznaczyć pomagałyśmy sobie na wzajem, doradzaliśmy i wymieniałyśmy się pomysłami. 

Zainspirowała mnie to do tego, jak oprócz nauki języka obcego można je wykorzystać. Aby stworzyć razem z dziećmi,  wykorzystując rzeczy z recyklingu. Po stworzeniu można było by przygotować przy ich pomocy przedstawię ,  można  wykorzystać to na wiele sposobów. Cieszmy mnie to, że na zajęciach nawet na uniwersytecie można poczuć się jak dziecko które może się wydostać na zewnątrz. Są to w mojej opinii najbardziej do  zapamiętania  zajęcia, gdy coś tworzymy bo jesteśmy w to zaangażowani. I najbardziej zapada mi to w pamięć. 

Moją pacynkę nazwałam  Emo stworek.  Myślę, że nie jest idealny, ale nie o to chodzi. Moim zamysłem było stworzenie pacynki, która będzie pokazywać emocje. Dodałam też element, który może się zmieniać, zostawiać jeden z palców rękawiczki bez buzi tak, aby dzieci mogły powiedzieć czy też narysować jak się czują. Na pewno wykorzystam to w pracy z dziećmi bo uważam to za wartościowe doświadczenie. Polecam każdemu, aby przetestować. 



piątek, 10 maja 2024

Zmiany w codziennym życiu

Zmiany w codziennym życiu ...
 Zmiana klimatu pojęcie bliskie czy dalekie od nas? Czy ja jako człowiek mam na to wpływ? Czy jeden człowiek może zmienić coś? Jak jeden człowiek może wpłynąć na środowisko? Ludzie często myślą, że jeden człowiek nie jest w stanie nic zmienić a czy taka jest prawda? Jeśli zastanowimy się przez chwilę, jeżeli każda osoba zacznie, dbać o Ziemię świat się zmieni. Najtrudniejsze jest postawienie pierwszego kroku. Patrzymy na innych i to od nich oczekujemy pierwszych działań. Musimy dostać przykład, aby coś zrobić, aby potwierdzić, że dobrze robimy. Bardzo zawsze mnie zastanowił, jeden aspekt w szkole uczono mnie jak segregować śmieci i że od małych czynów powoli zmieniamy świat. Zaskoczyło mnie coś, co wpłynęło na mnie, mianowicie nauczyciel uczył jednego, a robił coś innego co, wpłynęło na moje zwątpienie w nauczyciela. Jako przyszła nauczycielka mam nie zwykle ważne zadanie nie tylko mówić o zamianach, ale czynie brać w nich udział, bo jesteśmy autorytetem dla dzieci i to one widzą nasze działania. Zmiany w klimacie są nieuniknione, postępują, a sami nie dokonać zdajemy sobie z tego sprawy. Bo zbyt długo czekamy na działanie, a naszą planetę spójrzmy na oceany na naszej ziemi, w której pływają tony śmieci, które tworzą potężne wyspy. Nie są one bezpieczne ani dla człowieka, ani dla zwierząt. Jednak dalej nie robimy z tym nic, zamiast działać produkujemy coraz więcej rzeczy, których jakość użytkowania jest niezwykle krótka. Co za tym idzie, często są wymieniane na nowe, a stare zostają wyrzucone. Bardzo cieszą mnie działania, które zyskują coraz większą popularność typu przerabiania ubrań wymiana i tego podobne akcje. Sama również wykorzystuje różne rzeczy, aby dać im drugie życie albo wykorzystać, a nie od razu wrzucić. Ostatnio składając meble, wykorzystałam karton, w którym były elementy, do zabawy z młodszym bratem stworzyliśmy plansze i własną grę albo wykorzystujemy je jako płótno od malowania farbami. Dawanie drugiego życia rzeczom jest ciekawym sposobem. Ostatnio też słyszałam o zbiórkach, zepsutej elektroniki gdzie urządzenia są rozkładane i pozyskuje się z nich części, aby wykorzystać je ponownie. Są to ważne akcje dla ochrony naszego środowiska, których powinno być jak najwięcej.





 Na koniec zapytałam się jeszcze sztucznej  inteligencji co mogę zrobić aby chronić klimat.

Oto odpowiedz jaką dostałam; 

Ochrona klimatu to ważne zadanie, które każdy z nas może wspierać. Oto dziesięć konkretnych kroków, które możesz podjąć, aby przyczynić się do ochrony środowiska:

  1. Zużywaj mniej węgla, ropy i gazu: Większość gazów cieplarnianych jest emitowana do atmosfery przez elektrownie, przemysł i środki transportu. Ogrzewanie budynków stanowi 6% globalnej emisji gazów cieplarnianych. Dlatego warto efektywnie wykorzystywać energię i ograniczać zużycie surowców paliwowych1.

  2. Własna produkcja energii elektrycznej: Rozważ inwestycję w urządzenia fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne do produkcji energii elektrycznej. To przystępne rozwiązania, które mogą szybko się zwrócić.

  3. Promowanie dobrych pomysłów: Wiele gmin, firm i spółdzielni inwestuje w odnawialne źródła energii, czerpiąc korzyści ze sprzedaży “czystego” prądu. To dobry kierunek, który warto wspierać.

  4. Zamknij dopływ pieniędzy “trucicielom”: Wycofuj swoje aktywa z przedsiębiorstw wykorzystujących surowce kopalniane. To ważny krok, który może wpłynąć na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

  5. Zostaw samochód, wsiądź na rower: Rowery i publiczne środki komunikacji pozwalają zmniejszyć emisję CO2. Autobus w porównaniu do samochodu pozwala zaoszczędzić 5-krotnie więcej emisji, a pociąg o napędzie elektrycznym nawet 15-krotnie.

  6. Unikaj lotów samolotem: Komunikacja lotnicza jest szczególnie szkodliwa dla klimatu. Przelot z Berlina do Nowego Jorku i spowrotem powoduje emisję 6,5 t CO2 na osobę1.

  7. Ogranicz spożycie mięsa: Produkcja mięsa przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych. Konsumpcja mięsa wymaga m.in. uprawy soi, co zaburza ekosystem.

  8. Ustaw lodówkę z daleka od źródeł ciepła: Nie przegrzewaj mieszkania i przykręć termostat. Zmniejszenie temperatury o 1°C może obniżyć koszty ogrzewania o 7%2.

  9. Unikaj plastiku: Wybieraj produkty bez plastikowych opakowań i korzystaj z wielokrotnego użytku.

  10. Edukuj innych: Dziel się wiedzą na temat ochrony klimatu i zachęcaj innych do podejmowania działań na rzecz środowiska.

Pamiętaj, że każdy ma wpływ na ochronę klimatu, nawet małe działania mogą przyczynić się do większej zmiany! 🌍🌱

Czy można jeść robaki ?

  Ostatnio miałam możliwość uczestniczenia w  zajęciach, w których mieliśmy możliwość aktywnego udziału w nim. Były to warsztaty kulinarne, ...