piątek, 10 maja 2024

Zmiany w codziennym życiu

Zmiany w codziennym życiu ...
 Zmiana klimatu pojęcie bliskie czy dalekie od nas? Czy ja jako człowiek mam na to wpływ? Czy jeden człowiek może zmienić coś? Jak jeden człowiek może wpłynąć na środowisko? Ludzie często myślą, że jeden człowiek nie jest w stanie nic zmienić a czy taka jest prawda? Jeśli zastanowimy się przez chwilę, jeżeli każda osoba zacznie, dbać o Ziemię świat się zmieni. Najtrudniejsze jest postawienie pierwszego kroku. Patrzymy na innych i to od nich oczekujemy pierwszych działań. Musimy dostać przykład, aby coś zrobić, aby potwierdzić, że dobrze robimy. Bardzo zawsze mnie zastanowił, jeden aspekt w szkole uczono mnie jak segregować śmieci i że od małych czynów powoli zmieniamy świat. Zaskoczyło mnie coś, co wpłynęło na mnie, mianowicie nauczyciel uczył jednego, a robił coś innego co, wpłynęło na moje zwątpienie w nauczyciela. Jako przyszła nauczycielka mam nie zwykle ważne zadanie nie tylko mówić o zamianach, ale czynie brać w nich udział, bo jesteśmy autorytetem dla dzieci i to one widzą nasze działania. Zmiany w klimacie są nieuniknione, postępują, a sami nie dokonać zdajemy sobie z tego sprawy. Bo zbyt długo czekamy na działanie, a naszą planetę spójrzmy na oceany na naszej ziemi, w której pływają tony śmieci, które tworzą potężne wyspy. Nie są one bezpieczne ani dla człowieka, ani dla zwierząt. Jednak dalej nie robimy z tym nic, zamiast działać produkujemy coraz więcej rzeczy, których jakość użytkowania jest niezwykle krótka. Co za tym idzie, często są wymieniane na nowe, a stare zostają wyrzucone. Bardzo cieszą mnie działania, które zyskują coraz większą popularność typu przerabiania ubrań wymiana i tego podobne akcje. Sama również wykorzystuje różne rzeczy, aby dać im drugie życie albo wykorzystać, a nie od razu wrzucić. Ostatnio składając meble, wykorzystałam karton, w którym były elementy, do zabawy z młodszym bratem stworzyliśmy plansze i własną grę albo wykorzystujemy je jako płótno od malowania farbami. Dawanie drugiego życia rzeczom jest ciekawym sposobem. Ostatnio też słyszałam o zbiórkach, zepsutej elektroniki gdzie urządzenia są rozkładane i pozyskuje się z nich części, aby wykorzystać je ponownie. Są to ważne akcje dla ochrony naszego środowiska, których powinno być jak najwięcej.





 Na koniec zapytałam się jeszcze sztucznej  inteligencji co mogę zrobić aby chronić klimat.

Oto odpowiedz jaką dostałam; 

Ochrona klimatu to ważne zadanie, które każdy z nas może wspierać. Oto dziesięć konkretnych kroków, które możesz podjąć, aby przyczynić się do ochrony środowiska:

  1. Zużywaj mniej węgla, ropy i gazu: Większość gazów cieplarnianych jest emitowana do atmosfery przez elektrownie, przemysł i środki transportu. Ogrzewanie budynków stanowi 6% globalnej emisji gazów cieplarnianych. Dlatego warto efektywnie wykorzystywać energię i ograniczać zużycie surowców paliwowych1.

  2. Własna produkcja energii elektrycznej: Rozważ inwestycję w urządzenia fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne do produkcji energii elektrycznej. To przystępne rozwiązania, które mogą szybko się zwrócić.

  3. Promowanie dobrych pomysłów: Wiele gmin, firm i spółdzielni inwestuje w odnawialne źródła energii, czerpiąc korzyści ze sprzedaży “czystego” prądu. To dobry kierunek, który warto wspierać.

  4. Zamknij dopływ pieniędzy “trucicielom”: Wycofuj swoje aktywa z przedsiębiorstw wykorzystujących surowce kopalniane. To ważny krok, który może wpłynąć na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

  5. Zostaw samochód, wsiądź na rower: Rowery i publiczne środki komunikacji pozwalają zmniejszyć emisję CO2. Autobus w porównaniu do samochodu pozwala zaoszczędzić 5-krotnie więcej emisji, a pociąg o napędzie elektrycznym nawet 15-krotnie.

  6. Unikaj lotów samolotem: Komunikacja lotnicza jest szczególnie szkodliwa dla klimatu. Przelot z Berlina do Nowego Jorku i spowrotem powoduje emisję 6,5 t CO2 na osobę1.

  7. Ogranicz spożycie mięsa: Produkcja mięsa przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych. Konsumpcja mięsa wymaga m.in. uprawy soi, co zaburza ekosystem.

  8. Ustaw lodówkę z daleka od źródeł ciepła: Nie przegrzewaj mieszkania i przykręć termostat. Zmniejszenie temperatury o 1°C może obniżyć koszty ogrzewania o 7%2.

  9. Unikaj plastiku: Wybieraj produkty bez plastikowych opakowań i korzystaj z wielokrotnego użytku.

  10. Edukuj innych: Dziel się wiedzą na temat ochrony klimatu i zachęcaj innych do podejmowania działań na rzecz środowiska.

Pamiętaj, że każdy ma wpływ na ochronę klimatu, nawet małe działania mogą przyczynić się do większej zmiany! 🌍🌱

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czy można jeść robaki ?

  Ostatnio miałam możliwość uczestniczenia w  zajęciach, w których mieliśmy możliwość aktywnego udziału w nim. Były to warsztaty kulinarne, ...